Historické zahrady jako téma kurzu U3V na Přírodovědecké fakultě JU

Skryté hodnoty přírodního a kulturního dědictví nejenom v historických zahradách je název kurzu, který pro seniory připravila Přírodovědecká fakulta JU.

Historickým zahradám a parkům je tradičně věnována pozornost především památkové péče, nicméně i ochrana přírody zde má své zájmové objekty. Jedná se zatím o spíše přehlížené biokulturní dědictví, které ale určitě stojí za zmínku.

Během kurzu si tak účastníci mohli vyslechnout přednášky věnované vývoji v čase (od klášterní zahrady ke krajinářskému parku), prošli jsme si zahradní tvarosloví demonstrované na jihočeských příkladech, podívali jsme se také na inspiraci z ciziny, regionální odlišnosti, způsoby obnovy i to, jak historické parky ovlivnily skladbu sídelní zeleně.

Neodmyslitelnou součástí kurzu byly dvě exkurze, které se setkaly s velkým úspěchem. První do Tereziina údolí v Novohradských horách a druhá do zámeckého parku v Hluboké nad Vltavou. Nechyběla ani závěrečná přednáška o funerální kultuře, aneb podzimní hřbitovy jako netradiční parky.

Kurz trval necelé dva měsíce a v podzimních měsících 2023 ho navštěvovaly téměř dvě desítky seniorů. A protože ohlasy na kurz byly velice kladné, plánuje Přírodovědecká fakulta JU pro další školní rok kurz zopakovat. Zároveň pracují na dalších zajímavých tématech, kterými by rádi příjemnou a popularizační formou přiblížili seniorům zajímavá přírodovědná témata.

Zajímá vás víc o chystaných novinkách? Sledujte náš web nebo kontaktujte organizační garantku CŽV na PřF JU: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice