Skip to main content

Včelařem na zkoušku

Ing. Irena Hoštičková Ph.D.

  • Fakulta:

    Fakulta zemědělská a technologická

  • Typ kurzu:

    Ostatní

  • Start výuky:

    01.08.2025

  • Konec výuky:

    31.07.2026

  • Místo a čas výuky:

    Učebna ZD L4 FZT JU, Univerzitní včelín vedle učebny,

  • Přihlášky do:

    31.05.2026

  • Minimální kapacita:

    5

  • Volná místa:

    15

  • Cena kurzu:

    4 000 Kč

Anotace:

V současné době představuje úbytek opylovatelů v krajině značný problém z důvodů narušení ekologických vazeb, snižování biodiverzity a v neposlední řadě snižování kvalitativních i kvantitativních parametrů výnosů hmyzosnubných plodin, čímž může docházet k ohrožení potravinové bezpečnosti. Včela medonosná je považována za nejvýznamnějšího a nejpočetnějšího opylovatele a mimo jiné nabízí celou řadu cenných produktů, které jsou využívány v mnoha průmyslových odvětvích. Stále častější plošné kolapsy včelstev tak vzbuzují značné obavy. V souvislosti s tímto problémem bývají často zmiňováni začínající včelaři, kteří kvůli nedostatku včelařských kurzů a včelařské praxe mají jen velmi omezené možnosti získání potřebných včelařských znalostí a zejména včelařské praxe. Často se tak stává, že včelař začátečník podcení určitá zootechnická opatření, např. monitoring a vhodný způsob kontroly (ošetření) včelích patogenů a parazitů, kteří se kvůli těmto chybám mohou přemnožit a jsou nevědomky rozšiřovány na další stanoviště okolních včelařů. Toto rozšiřování včelích onemocnění je velmi běžné, a to zejména z důvodu velkého doletu včel, lokálního převčelení krajiny a nemožnosti zavedení karanténních opatření (izolaci), jako je tomu o ostatních hospodářských zvířat. Další velký problém může nastat v případě, kdy začínající včelař po krátkém čase zjistí, že včelaření pro něj není vhodné. Ve většině případů již však má zájemce pořízené včelí úly, včelstva i včelařské vybavení, často v rámci dotační podpory (města, kraje, EU...). V lepším případě dojde pouze k nehospodárnému využití dotace, v horším případě může dojít nejen ke kolapsu zanedbaných včelstev, ale i správně chovaných včelstev na sousedních stanovištích (v okruhu min. 3 km) z důvodů včelích loupeží a přenosu původců onemocnění.

Popis kurzu:

Uchazeči tohoto kurzu si prakticky vyzkoušejí veškeré včelařské úkony během celého roku, např. první jarní prohlídky a rozšiřování včelstev, vytáčení medu a zpracování včelích produktů, monitoring a kontrolu původců včelích onemocnění, chov matek a tvorbu oddělků, stloukání a drátkování rámků a zatavování mezistěn a další nezbytné včelařské činnosti.


Kurz včelařem na zkoušku je zaměřen pro nevčelaře s úmyslem začít včelařit a pro včelaře začátečníky, kteří si ještě nejsou jistý v zootechnických zákrocích a správném vedení včelstev. Kurz bude probíhat v přednáškovém sále, dílně, laboratoři a na včelnici Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity (FZT JU) v Českých Budějovicích formou přednášek, workshopů, diskuzí a konzultací po celý rok dle časových možností účastníků (minimálně 6 návštěv včelnice). Po absolvování kurzu získají uchazeči jak teoretické znalosti, tak i praktické zkušenosti s chovem včel a budou se snáze rozhodovat které vybavení pořídit, jaký způsob zootechniky a vedení včelstev praktikovat, případně zda vůbec začít s chovem vlastních včel.


Výuka je individuálně po domluvě dle možností uchazečů a lektora během celého roku

Přílohy:

Ke kurzu nejsou žádné přílohy

Kontakt:

Ladislava Voláková
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2020 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích