Hmotná kultura středověku II
prof. PhDr. Rudolf Krajíc CSc.
-
Fakulta:
Filozofická fakulta
-
Typ kurzu:
Ostatní
-
Start výuky:
19.02.2025 08:00
-
Konec výuky:
21.05.2025 09:35
-
Místo a čas výuky:
FF JU, Branišovská 1645/31a, učebna S1,
-
Přihlášky do:
05.02.2025
-
Volná místa:
3
-
Cena kurzu:
300 Kč
Anotace:
Cílem kurzu je seznámení se středověkým kovářstvím 13. - 17. st. na základě komparace pramenů písemných, ikonografických, hmotných a národopisných. Technický rozvoj a dobové technologie jsou předvedeny na sortimentu hmotné kultury z území ČR a zahraničí.
Každý účastník kurzu obdrží 3-5 dnů před zahájením výuky e-mail se všemi důležitými informacemi.
Popis kurzu:
1. Doklady využívání zvířecí síly - přehled dějin bádání, literatura; typologie a chronologie podkov a udidel.
2. Doklady využívání zvířecí síly - typologie a chronologie třmenů, ostruh, hřebel a přezek (součásti postrojů).
3. Zemědělské nářadí - přehled dějin bádání, literatura; úprava půdy - typologie a chronologie oradel a jejich součástí.
4. Zemědělské nářadí - kultivace půdy, sklizeň; typologie a chronologie bran, motyk, lopat, rýčů, srpů, kos, řezacích stolic, vinařských nožů a cepů.
5. Zemědělské nářadí - chov dobytka; typologie a chronologie vidlí, háků, ovčáckých nůžek a kovaných hrotů.
6. Řemeslnické nástroje - přehled dějin bádání, literatura; typologie a chronologie nástrojů pro práci s kovem (kladivo, kovadlina) kleště, nůžky na plech, pilník, průbojník, sekáč.
7. Řemeslnické nástroje - typologie a chronologie nástrojů pro práci s kovem (kleště, nůžky na plech, pilník, průbojník, sekáč, nástroje na odlévání a zpracování kovů).
8. Řemeslnické nástroje - typologie a chronologie nástrojů pro práci s dřevem (sekyra, pila, hoblík, dláto, nebozez, poříz, šindelářský struh, škrabka).
9. Řemeslnické nástroje - typologie a chronologie nástrojů pro práci s kůží (ševcovský nůž, koželužský nůž, kožešnická kosa, šídlo).
10. Řemeslnické nástroje - typologie a chronologie nástrojů pro práci s textiliemi (krejčovské nůžky, jehly, náprstky ad.).
11. Řemeslnické nástroje - typologie a chronologie nástrojů pro práci s kamenem, hlínou, horninami a potravinářská řemesla (klín, želízko, špičák, palice, zednická lžíce, sekáče, nože).
12. Zbraně a zbroj - dějiny bádání v Evropě a ČR, osobnosti, publikace, vývoj zbraní a zbroje ve vztahu k proměnám vojenství ve středověku.
13. Středověké zbraně - typologie, morfologie, terminologie, archeologické nálezy.
14. Středověká zbroj - typologie, morfologie, terminologie, archeologické doklady.
Přílohy:
Ke kurzu nejsou žádné přílohy
Kontakt:
Mgr. Monika HOSNEDLOVÁ