K čemu jsou nám dnes literární kánony? O kánonu v teorii a praxi.
-
Fakulta:
Filozofická fakulta
-
Typ kurzu:
bez akreditace
-
Start výuky:
-
Konec výuky:
-
-
Místo a čas výuky:
,
-
Přihlášky do:
NEOMEZENĚ
-
Volná místa:
Obsazeno
-
Cena kurzu:
850 Kč
Anotace:
Kurz nabídne teoretický základ k současnému myšlení o kánonu, převážně se ale bude soustředit na analýzu typů kánonů, s důrazem na školní kánony, a kanonizační strategie. Základní otázky kurzu jsou: Jak se tvoří kánon? K čemu nám kánon(y) slouží? Kolik jich může být a v jakém jsou vzájemném vztahu? Dané otázky budou zodpovídány na příkladech z české i světové literatury.
Kurz je nabízen v rámci projektu NPO Transformace – JU, specifický cíl A4, příslušnost ke komponentě NPO – 3.2. Adaptace školních programů, příslušnost k reformě NPO – 3.2.1 Transformace vysokých škol s cílem adaptace na nové formy učení a měnící se potřeby trhu práce, reg. č. projektu – NPO_JČU_MSMT – 16608/2022.
Popis kurzu:
- Současné teoretické uvažování o literárním kánonu. Co je klasik? Jak se tvoří tradice? Jak definujeme kánon světové či západní literatury? „Otevření“ kánonu a problémy vysoké a populární kultury.
- Utváření kánonu národní literatury. Kdo do tohoto kánonu patří a kdo je nebo byl vylučován? Národní a český spisovatel – je zde nějaký rozdíl?
- Kánon v cizím prostředí, česká literatura ve světě – světová literatura v Čechách
- Příběhy kanonizace: Mácha, Němcová, Hašek, Kundera
- Diskuze – kánon z pohledu učitelů
Přílohy:
Ke kurzu nejsou žádné přílohy
Kontakt:
Mgr. Monika HOSNEDLOVÁ