Skip to main content

Současná německá literatura a nové tendence ve vývoji německého jazyka.

  • Fakulta:

    Filozofická fakulta

  • Typ kurzu:

    bez akreditace

  • Start výuky:

  • Konec výuky:

    -

  • Místo a čas výuky:

    ,

  • Přihlášky do:

    NEOMEZENĚ

  • Volná místa:

    Obsazeno

  • Cena kurzu:

    850 Kč

Anotace:

Cílem vzdělávacího programu, který bude organizován formou celodenního workshopu, je zprostředkovat středoškolským učitelům a učitelkám němčiny aktuální tendence v německy psané literatuře a německém jazyce. V celkem pěti blocích se lektoři a lektorky budou věnovat nejnovějším literárním dílům, specifikům literárního provozu v době internetové, žánru kriminálního románu, překladům vybraných děl do češtiny, tématu jazykové kultury a kritické reflexe užívání jazyka ze strany odborné i laické veřejnosti, specifikům jazyka mladé generace a celospolečenskému diskurzu k tzv. politické korektnosti.

Kurz je nabízen v rámci projektu NPO Transformace – JU, specifický cíl A4, příslušnost ke komponentě NPO – 3.2. Adaptace školních programů, příslušnost k reformě NPO – 3.2.1 Transformace vysokých škol s cílem adaptace na nové formy učení a měnící se potřeby trhu práce, reg. č. projektu – NPO_JČU_MSMT – 16608/2022.

Popis kurzu:

1) Nejnovější německá literatura (120 minut) – lektoři: Jürgen Eder, Daniel Musílek

Cílem tohoto semináře je seznámit účastníky jak s nejnovějšími díly německy psané literatury, tak s modifikacemi literárního provozu souvisejícími s digitalizací tohoto prostředí. Produkce i recepce literatury byly nuceny jít novými cestami – od čteček k textům existujícím pouze v digitální podobě, od nových forem tradiční literární kritiky jako je např. booktube až po performance, stand-up, poetry slams. Důležitým aspektem v této reflexi nových forem literatury a její recepce je otázka: Jak získat i mladší generace, o kterých se přece říká, že „už nečtou“, jako čtenářské publikum?

 

2) Kriminální román v současné německé literatuře a filmu (120 minut) – lektor: Jürgen Eder

Cílem tohoto semináře je seznámit účastníky s žánrem kriminálního resp. detektivního románu v prostředí německy psané literatury, kde neměl až do dnešní doby v podstatě žádnou tradici, pomineme-li příklady staršího data jako E.T.A. Hoffmanna či Theodora Fontana. Na počátku 21. století se však německým detektivkám velmi daří a jsou konkurenceschopné i na mezinárodní scéně. Jedním z jejích nápadných rysů je regionalizace – málokterý z regionů, krajů, oblastí Německa, Rakouska a Švýcarska ještě nemá svou vlastní detektivní „řadu“. Platí to pro literární i mediální produkci, z televizních evergreenů lze uvést např. kultovní seriál Místo činu.

 

3) Překlady nejnovější německé literatury do češtiny (60 minut) – lektoři: Markéta Ederová, Daniel Musílek

Cílem tohoto semináře je seznámit účastníky s překlady nejnovější německy psané literatury do češtiny. V rámci workshopu se v závislosti na zájmu účastníků pak mohou blíže diskutovat vybrané pasáže jednotlivých děl, specifické problémy při překladu a míra jeho zdařilosti. Představeny budou také různé formáty prezentace současné německé literatury (v originále i překladech) v České republice: knižní festivaly, autorská i překladatelská čtení, ceny i anticeny za překlad aj.

 

4) Nové tendence ve vývoji německého jazyka (120 minut) – lektorka: Christine Pretzl

Cílem tohoto semináře je seznámit účastníky s novými tendencemi, se kterými se německý jazyk „potýká“ v pragmatické rovině – s tradičními možnostmi i novějšími nutnostmi při vyjádření různých komunikačních záměrů a především pak s kritickým posuzováním jejich vhodnosti či nevhodnosti stran odborné i laické veřejnosti. Gesellschaft für Deutsche Sprache na základě mnoha zaslaných návrhů každoročně volí „Slovo roku“ (Wort des Jahres), které specifickým či originálním způsobem odráží společenskou situaci a dokumentuje těsné sepětí jazyka a kultury/mentality. Paralelní soutěž Unwort des Jahres se zase zaměřuje na problematické jazykové kreace či strategie manipulace v komunikaci a klade si za cíl probudit v uživatelích jazyka větší reflexi a citlivost v jeho užívání. V neposlední řadě se pak seminář bude věnovat jazyku mladé generace (Jugendsprache), novým výrazům, globální unifikaci i specifikům. Tato část bude jistě i velmi přínosná pro oživení výuky na středních školách.

 

5) Současná němčina a politická korektnost (60 minut) – lektorka: Markéta Ederová

Tato část bude obsahově navazovat na předchozí seminář a soustředí se na téma jazykové kultury a kritické reflexe užívání jazyka – jak směrem k větší „politické korektnosti“, tak směrem k jejímu důraznému odmítání. Kromě zajímavých příkladů z historie snah o komunikační senzibilizaci prostřednictvím jazyka a zvýšení obecného povědomí o moci slov budou diskutovány nové „kauzy“ politické korektnosti, velkou částí veřejnosti velmi negativně vnímané jako jakási jazyková policie. Velmi zajímavým aspektem je zde i relativně odlišný charakter celospolečenského diskurzu k tomuto tématu v Německu a České republice. 

 

Přílohy:

Ke kurzu nejsou žádné přílohy

Kontakt:

Mgr. Monika HOSNEDLOVÁ
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontakty

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice
Tel. +420 389 032 066 | E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2020 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích