Skip to main content

Archivní pedagogika a vzdělávání jako jeden ze současných evropských trendů při využívání historického kulturního dědictví.

  • Fakulta:

    Filozofická fakulta

  • Typ kurzu:

    bez akreditace

  • Start výuky:

  • Konec výuky:

    -

  • Místo a čas výuky:

    ,

  • Přihlášky do:

    NEOMEZENĚ

  • Volná místa:

    Obsazeno

  • Cena kurzu:

    700 Kč

Anotace:

Účastníci kurzu budou seznámeni se současnými trendy archivní pedagogiky a vzdělávání v rámci PR přístupu označovaného jako „Open Archive“. Tyto metody k prezentaci kulturního a historického národního dědictví využívají tradiční způsoby PR i pomoc digitálních technologií, moderních médií a rozmanitých interaktivních výstupů. Takto připravené akce jsou určeny pro veřejnost i pro školní mládež a studenty, a představují jednu z nejpřístupnějších forem seznámení široké veřejnosti s historickými prameny a s celým bohatstvím kulturního a historického dědictví uchovávaným v archivech. Účastníci si osvojí také další možnosti archivní pedagogiky při využití v rámcových vzdělávacích programech (např. v dějepise, historických a společenských vědách, občanské výchově apod.). Během osmi vyučovacích hodin je lektoři seznámí s možnostmi těchto postupů (např. workshopy, výstavy, interaktivní hry, práce s historickými prameny, speciální knihy apod.) při využití ve školní výuce, a to na konkrétních příkladech aktivit archivních pracovišť v zahraničí i v České republice.

Kurz je nabízen v rámci projektu NPO Transformace – JU, specifický cíl A4, příslušnost ke komponentě NPO – 3.2. Adaptace školních programů, příslušnost k reformě NPO – 3.2.1 Transformace vysokých škol s cílem adaptace na nové formy učení a měnící se potřeby trhu práce, reg. č. projektu – NPO_JČU_MSMT – 16608/2022.

Popis kurzu:

  • 1. a 2. vyučovací hodina (doc. Mgr. Lenka Martínková, Ph.D.): Archivní pedagogika a vzdělávání jako trend zvaný Open Archive (Österreichisches Staatsarchiv Wien, Landesarchiv Nordrhein-Westfalen Münster, Państwowy archiw w Lubłinie, Pokrajinski arhiv Maribor aj. jako příklady archivních pracovišť v cizině s programy a projekty pro veřejnost a zejména pro školy).
  • 3. a 4. vyučovací hodina (doc. Mgr. Lenka Martínková, Ph.D.): Public relation v českých archivech; archivní pedagogika a vzdělávání jako jeden ze způsobů přiblížení národního kulturního a historického bohatství pro školní mládež (příklad různých typů českých archivů, celostátního i regionálního významu).
  • 5. a 6. vyučovací hodina (PhDr. Jiří Cukr): Státní okresní archiv České Budějovice a jeho prezentace kulturního a historického dědictví veřejnosti a školám.
  • 7. a 8. vyučovací hodina (Mgr. et Mgr. Libor Staněk, Ph.D.): Vzdělávací aktivity a projekty pro školy a pro veřejnost uskutečněné a připravované ve Státním okresním archivu Strakonice jako příklad spolupráce s veřejností

 

 

Přílohy:

Ke kurzu nejsou žádné přílohy

Kontakt:

Mgr. Monika HOSNEDLOVÁ
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontakty

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice
Tel. +420 389 032 066 | E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2020 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Vážení návštěvníci, právě spouštíme nové stránky a postupně na ně převádíme naše kurzy. Pokud zde nenajdete kurz, o který máte zájem, zkuste jej vyhledat na starém webu zde.