Geografické informační systémy ve výuce geografie

 • Fakulta:

  Pedagogická fakulta

 • Typ kurzu:

  akreditovaný

 • Start výuky:

  27.01.2024

 • Místo a čas výuky:

  učebna J 136, Jeronýmova 10,, České Budějovice 6 371 15,

 • Přihlášky do:

  21.01.2024

 • Volná místa:

  12

 • Cena kurzu:

  1 600 Kč

Anotace:

Cílem programu CŽV je seznámit účastníky kurzu s moderními metodami a trendy ve výuce zeměpisu prostřednictvím geoinformačních systémů (GIS). Ty jsou v současné době vnímány jako významný výukový nástroj pro pochopení složitých procesů na Zemi, jako je změna klimatu, šíření nemocí apod. Při revizi RVP byla do státního kurikula nově zařazena digitální kompetence. Geografie, jako obor studující interakce společnosti a přírody v území, poskytuje mimořádný potenciál k využívání digitálních kompetencí ve výuce. Při práci s prostorovými daty je přirozené využívání GIS pro evidenci, správu, analýzu i prezentaci prostorových dat.


Práce s prostorovými daty pomocí GIS vyžaduje specifický způsob výuky, který je účastníkům kurzu představen a poskytuje strategie, při které se žáci dostávají do přímého kontaktu s vyučovanými jevy a procesy, což je pro ně zpravidla velmi motivující. V rámci kurzu bude kladen důraz na problémové a badatelské pojetí výuky, při které dochází nejen k rozvoji obecných dovedností (komunikační a vyjadřovací dovednosti, dovednosti potřebné pro týmovou práci, organizační dovednosti apod.), ale specifických geografických dovedností (práce s prostorovými daty, geografické analýzy, prezentace geografických jevů).

Absolvováním programu získají účastníci kompetence pro práci s GIS v běžné výuce včetně terénní výuky geografie pro žáky základních a středních škol. Absolvent získá širokou škálu odborných a organizačních dovedností, které může využívat při tvorbě vlastních interaktivních map a aplikací.


Program je plánován jako celodenní workshop, kde si účastníci osvojí základní terminologii GIS. Naučí se využívat existující GIS aplikace a osvojí si dovednosti při tvorbě vlastních webových map a aplikací.


•       Samotná realizace je 1 denní kurz, kde si účastníci osvojí odborné a organizační dovednosti pro používání GIS ve výuce

•       Zakončení kurzu je vytvoření plánu výukové jednotky se zapojením GIS.


Cílovou skupinu tvoří učitelé zeměpisu na druhém stupni základních škol, na středních školách a na vyšších odborných školách.


Storno podmínky:


V případě zrušení přihlášky ze strany zájemce ve lhůtě 5 až 9 pracovních dní před zahájením kurzu je účtován storno poplatek ve výši 50 % stanovené úplaty. Při pozdějším zrušení přihlášky je účtován storno poplatek v plné výši stanovené úplaty. Podáním přihlášky zájemce souhlasí s uvedenými storno podmínkami.

Přílohy:

Ke kurzu nejsou žádné přílohy

Kontakt:

Ing. Lenka Miková Havelková
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontakty

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice
Tel. +420 389 032 191 | E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2020 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Vážení návštěvníci, právě spouštíme nové stránky a postupně na ně převádíme naše kurzy. Pokud zde nenajdete kurz, o který máte zájem, zkuste jej vyhledat na starém webu zde.