Skip to main content

Vězeňský kaplan

  • Fakulta:

    Teologická fakulta

  • Typ kurzu:

    bez akreditace

  • Start výuky:

  • Konec výuky:

    -

  • Místo a čas výuky:

    ,

  • Přihlášky do:

    NEOMEZENĚ

  • Volná místa:

    Obsazeno

  • Cena kurzu:

    2 200 Kč

Anotace:

Cílem kurzu je připravit absolventa NMgr. studia v programu Teologie pro službu Vězeňských kaplanů, jak ji vymezuje Dohoda o duchovní službě mezi Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví a Vězeňskou službou ČR z 21. listopadu 2013.

Kurz je zamýšlen nejen jako úvodní kurz pro budoucí kaplany a dobrovolníky působící v prostředí věznic, ale jeho cílem je nabídnout prostor k prohloubení profesních znalostí stávajícím vězeňským kaplanům. Kurz nabízí znalosti a dovednosti, které umožní orientovat se v dané problematice, aby tak dokázali kriticky reflektovat dílčí aspekty výkonu duchovní péče ve vězeňských podmínkách.

Popis kurzu:

Kurz je určen vězeňským kaplanům, zájemcům o službu vězeňských kaplanů, studentům navazujících magisterských programů Teologie


Kurz pokrývá následující tematické okruhy:

1) Náboženská scéna v ČR: Cílem přednášky je plasticky představit demografické aspekty spojené s náboženskou scénou v ČR a dát je do souvislosti s klíčovými vlivy (historické, politické, kulturní), které formují názory České společnosti.

2) Výzkumy ve vězeňství: Cílem přednášky je seznámit účastníky kurzu s klíčovými výzkumy tématu duchovní péče ve vězeňství v rámci tuzemské i zahraniční produkce. Součástí tématu je také diskuze dosavadních teoretických poznatků a shrnutí odborné debaty na akademické i praktické úrovni.

3) Legislativa: Přednáška se zaměřuje na seznámení účastníků se základním legislativním rámcem poskytování duchovní péče během výkonu trestu odnětí svobody. Popis bude zahrnovat představení úpravy na úrovni zákonných i podzákonných norem. Diskutována budou také možná úskalí při aplikaci představených normativů do praxe. 

4) Efektivita práce: Přednáška se zaměřuje na možnosti a limity hodnocení efektivity práce vězeňského kaplana v komparaci s nástroji měření efektivity práce ostatních zaměstnanců věznice. Pozornost bude věnována zejména možnostem vlivu duchovní péče na snižování míry kriminální recidivy.

5) Psychologie: Přednáška se zaměřuje na prohloubení znalostí z psychopatologie, psychologie hodnot a sociální psychologie, a na kompetence introspekce a sebezkušenostní učení a psychohygieny. Věnuje také pozornost problematice supervize s ohledem na problematiku pastoračních profesí.

6) Koncepty práce s vězni a postpenitenciární péče: Tématem přednášky je vymezení penitenciární a postpenitencární péče ve vztahu k duchovní péči a významu jejich provázání s ohledem na naplnění účelu výkonu trestu odnětí svobody. Pozornost bude věnována popisu způsobů práce s vězněnými osobami a možností práce s osobami propuštěnými z výkonu trestu.

7) Pastorace: Přednáška se zaměřuje na diakonické pojetí pastorace, jehož primárním cílem není evangelizace a konverze, ale doprovázení člověka v hledání vlastního životního povolání a poslání, které odpovídá jeho lidské důstojnosti.

8) Povolání vs. zaměstnání: Tématem přednášky bude problematika povolání v sekulárním a teologickém diskurzu a jeho vztah k problematice zaměstnání. Podstatnou součástí tématu je osvojení si dovednosti „překladu“ polysémantických pojmů mezi teologickým a náboženským diskurzem na straně jedné a sekulárním a sociálně vědním diskurzem na straně druhé. Pozornost bude dále zaměřena také na vliv role kaplanů jakožto zaměstnanců Vězeňské služby ČR na možnosti a podobu výkonu duchovní služby za mřížemi českých věznic

9) Spirituální posouzení v sociální práci a pastoraci: Přednáška a praktické cvičení budou zaměřeny na využití tzv. spirituálního posouzení v sociální práci a jeho aplikaci v pastoraci, resp. ve vězeňské duchovní službě. Téma se věnuje tomu, jakou roli hraje spiritualita jako antropologická konstanta v životní situaci člověka, jak je možné tuto její roli identifikovat a vyhodnotit ve smyslu zdroje představ o dobru, zlu a naději, a jak z těchto zjištění vycházet při pastorační práci.

10) Program zacházení Genesis: Cílem přednášky je podrobnější seznámení s programem zacházení Genesis, který vyvinuje Vězeňská duchovní služba jako vlastní program zacházení, podle kterého budou postupovat vězeňští kaplani.

11) Teodicea a etické otázky: Téma se zaměřuje na problematiku zla a jeho filosofického a teologického ospravedlnění. Sleduje přitom také specifické etické otázky o vině a trestu, problematice veřejné moci a vynucování práva, atd.

12) Závěrečné kolokvium: Každý účastník kurzu si zvolí relevantní téma týkající se problematiky vězeňského kaplanství/vězeňské duchovní služby. Ke zvolenému tématu zaujme vlastní pozici, kterou bude prezentovat v rámci kolokvia před komisí a ostatními účastníky kurzu. 

Každý účastník si pro účely kolokvia připraví PPT prezentaci:

  • Krátké představení problému.
  • Reflexe odborné diskuze/zdrojů pojících se s diskutovaným tématem. 
  • Vlastní kritické stanovisko (zaujetí pozice v odborné diskuzi podložené prezentací relevantních argumentů).

Maximální délka prezentace je 10 minut.  Každý z účastníků bude připraven odpovídat na doplňující otázky komise či dalších účastníků kolokvia. Délka diskuse cca 10 minut.


Výuka bude probíhat v zimním semestru 2024/25 v pátek či v sobotu od 9:00. Termíny výuky budou upřesněny.


Storno podmínky:

V případě zrušení přihlášky ze strany zájemce o CŽV 10 a více pracovních dní před zahájením výuky není úplata účtována a případná již provedená úhrada je účastníkovi CŽV vrácena. Při zrušení přihlášky ve lhůtě 5 až 9 pracovních dní před zahájením výuky je účtován storno poplatek ve výši 50 % stanovené úplaty. Při pozdějším zrušení přihlášky je účtován storno poplatek v plné výši stanovené úplaty.

Přílohy:

Ke kurzu nejsou žádné přílohy

Kontakt:

Mgr. Jana Kubínová
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontakty

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice
Tel. +420 389 032 066 | E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2020 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích