Týden se současnou biologií 2017

16 středoškolských studentů z celé České republiky přijelo zkoumat a poznávat na PřF JU.

V pondělí jsme po krátkém organizačním úvodu zahájili program přednáškou Pavla Dudy na téma Jak číst stromy života a po obědě se studenti přesunuli do laboratoře, kde si vyzkoušeli lokalizaci určitého úseku DNA přímo na chromosomech samic zavíječe moučného (Ephestia kuehniella) metodou Fluorescenční in situ hybridizace (FISH). Večer byl ve znamení PubQuizu v Domě u Beránka, kde měli studenti možnost se navzájem trochu poznat, popovídat si, a také si trochu zasoutěžit v šedesáti- otázkovém kvízu.

   

V úterý ráno vyrazili účastníci do terénu do okolí přírodní památky Tůně u Špačků a ramen Malše, kde spolu s Josefem Juráněm sbírali vzorky sinic a řas, které následně mikroskopovali a popisovali. Později odpoledne a večer byly na programu dvě zajímavé přednášky Petra Čapka o odtávání permafrostu a Jan Zrzavý mluvil o vymírání druhů.

Ve středu nahlédli studenti pod pokličku ornitologického výzkumu s Radkou Piálkovou a Michaelou Syrovou. Vyzkoušeli si odchyt a manipulaci s opeřenci, a také se dozvěděli, proč a jak se ptáci kroužkují. Zároveň měli také možnost vidět odběr vzorku krve jak z nohy, tak z křídla sýkory a příslušné vzorky si poté připravili v laboratoři pro úlohu na další den. Večer se mohli alespoň prostřednictvím přednášky vypravit na Papuu Novou Guineu, kde má naše fakulta terénní výzkumnou stanici. O specifikách tamního výzkumu povyprávěla Kateřina Sam, která v dané oblasti zkoumá potravní vztahy mezi hmyzožravými ptáky a hmyzem.

   

Ve čtvrtek ráno přišli na řadu krevní vzorky získané předešlého dne, ze kterých účastníci určovali pohlaví odchycených ptáků. Po obědě pak následovalo vyčerpávající přednáškové odpoledne na zajímavá témata jako elektronová mikroskopie nebo Jak pochopit Šumavu. Den zakončili přednáškou o rypoších a prohlídkou fakultních chovů, kde tyto africké podzemní savce chováme.

  

V pátek se celá skupina spolu s Janem Robovským vypravila na celodenní exkurzi do plzeňské zoologické zahrady. Mohli tak nahlédnout např. do zázemí pavilonu chovu nosorožců indických, které v současné době chová pouze plzeňská zoo. Celý program byl zakončen sobotní výpravou do světa hmyzu s Alešem Bezděkem.