Report z Dětské univerzity na ZSF JU

Výuka první pomoci pro dospělé, jež doplnila lekci Dětské univerzity, měla skvělý ohlas.

Program prvního roku Dětské univerzity na ZSF JU zakončila v sobotu lekce nazvaná Jak člověk může prasknout aneb Co je obezita. To probíraly děti, zatímco jejich rodiče a další dospělí se v té době učili, jak správně poskytnout první pomoc. Propojení témat i možností vzdělávat najednou malé i velké studenty mělo výborný ohlas a všichni účastníci už se těší na pokračování v dalším semestru.

Děti se od loňského podzimu postupně hravou formou v pěti tematických blocích seznámily s nejdůležitějšími částmi a funkcemi lidského těla. Své poznatky si pak ještě doma doplňují formou e-learningu a probírají látku s rodiči. „Vždycky si o tom doma povídáme, Vašík je nadšený, že mi může vyprávět a ukázat, co nevím. Když děláme úkoly, vyhledáváme si informace a moc mě to baví. Jsme z celé této akce nadšení, vyučující a studenti tu s dětmi skvěle pracují a stoprocentně budeme moc rádi, pokud budeme moci pokračovat,“ zhodnotila maminka osmiletého studenta DUJU Zdeňka Novotná z Českých Budějovic. Program, který nabídla naše fakulta, ji zaujal z celé Jihočeské univerzity nejvíc, protože se týká každodenního života. Sama se proto rozhodla, že si doplní své poznatky i v kurzech, které DUJU v reakci na zájem rodičů připravila pro dospělé. „Nejlepší na tom bylo, že jsme si dnes vše mohli vyzkoušet prakticky, protože až na modelu si člověk představí, co první pomoc obnáší,“ řekla.

V té době děti například zkoumaly, kolik cukru je v jejich oblíbených sladkostech, či jaké to je, když musí obézní člověk rychle běžet, podlézat překážku nebo si zavázat tkaničku (s naditým batohem místo břicha). O nabídku ZSF JU je v rámci Dětské univerzity už od počátku největší zájem, takže místo jedné skupiny máme hned dvě – dopolední a odpolední. Program pro dospělé nabízí naše fakulta jako jediná.

Možnost naučit se správně zvládnout krvácení či zástavu dechu se zájmem využili jak rodiče dětí, tak veřejnost. Například Martina Majerová, která učí na základní škole v Loučovicích a z vysoké školy si o tom odnesla spíš jen teorii. „Přesně takový kurz jsem potřebovala, praktické ukázky jsou pro mě výborné. Jsou skvěle přípravené, všechno jsme si mohli vyzkoušet a na každou otázku jsme dostali odpověď,“ chválila absolventka pedagogické fakulty kurz, který na ZSF JU vedli lektoři Mgr. Alena Machová a Radim Baxa. Zdůraznili, že znalost správně vedené resuscitace by měla být základní dovedností každého člověka, avšak lidé se často bojí poskytnout tuto pomoc druhým, protože mají strach, že to udělají špatně. Z velkého zájmu o tuto lekci, kterou nedávno absolvovaly děti a nyní i dospělí, měli proto velkou radost.

Sobotní výuka na DUJU měla ohlas i v médiích: reportáž přijela na ZSF JU napsat redaktorka Deníku, a to jak pro webové stránky, tak tištěné vydání. http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/detska-univerzita-pridala-i-lekce-pro-rodice-20170513.html